Tanec s fan veils

Tanec s fan veils

Tanec s fan veils

Tanec s fan veils nevznikol ako súčasť brušných tancov. Vznikol v Číne a Japonsku už pred našim letopočtom. Od tej doby sa rozšíril do mnohých krajín východnej Azie. 


Zaujmavé variacie sa vyvinuli z čínských Ribbon dance /tanec s hodvábnymi stuhami/. Tento tanec vznikol ešte počas dynastie Chan / 206 p.n. l.- 420n.l./. K vzniku tohto tanca sa viaže príbeh muža, ktorý zachránil cisára pred atentátom ,tým že hodvábom s rukáva odrážal meče. Tanec so stuhou v Číne nazývajú Cia Wu Dai Dao. Pri tomto tanci sa stuha drží priamo v rukách. Tento tanec sa datuje do dynastie Tang. Potom sa stuha predlžovala a upevnila sa na paličky. Tradične sa stuha používala pri tanci pre kráľa, preferovala sa červená farba, lebo v čínskej kultúre je to farba šťastia. Tiež sa tanec s červenými stuhami používa na festivaloch zberu a oslavách nového roka.


Skladací vejár /mulan/ vznikol v Japonsku v 8. storočí a v 9. storočí sa dostal do Číny. Mulan dance / tanec s vejárom/ je Kung Fu bojové umenie, ktoré v sebe spája krásne Tai Chi s tradičným tanečným umením.
Predĺžením chvosta tochto vejára vznikol fan veils ako ho poznáme dnes.
Buchaechum – tradičné kórejské fan dance. Tancuje skupina tanečníkov, ktorí pri tanci vytvárajú vzory predstavujúce vtákov, kvety, motýle, rôzne vlny.
Vu phien - tradičné vietnamské fan dance sú viac zamerané na ladnú manipuláciu, otváranie , zatváranie a chvenie.


V brušnom tanci sú fan veils novinkou. Popularitu získali od roku 1990. Kombinujú sa s tradičným americkým štýlom brušného tanca. Využívajú pohyby, ktoré poznáme z tanca s jedným alebo dvoma závojmi a z tanca s krídlami isis. Keďže je to fúzia štýlov, nemá presné pravidlá. Tanečnica sa môže nechať tiež inšpirovať flamencom či burlesque.

text: Anide

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie